2020 Prize Winners

Members of the Faculty recently named Harvard College Professors, in recognition of their distinguished contributions to undergraduate teaching—in general education and within the concentrations, and in advising and mentoring students—as well as work in graduate education and research:

  • Katia Bertoldi, School of Engineering and Applied Sciences
  • Glenda Carpio, Departments of English and of African and African American Studies
  • Cassandra Extavour, Departments of Organismic and Evolutionary Biology and of Molecular and Cellular Biology
  • David S. Jones, Department of the History of Science and Harvard Medical School
  • James Robson, Department of East Asian Languages and Civilizations

Winners of the Roslyn Abramson Award for outstanding undergraduate teaching, chosen on their ability to communicate with and inspire undergraduates, their accessibility to undergraduates, their sensitivity to undergraduates’ needs, and their devotion to teaching:

  • Jie Li, Department of East Asian Languages and Civilizations
  • Brandon Terry, Department of African and African American Studies and Committee on Degrees in Social Studies

Winner of the Joseph R. Levenson Memorial Teaching Prize for excellence in undergraduate teaching, awarded by the Undergraduate Council:

  • Catherine Tsai, Teaching Fellow in History and in East Asian Languages and Civilizations

Winners of the John R. Marquand Prize for exceptional advising and counseling of Harvard undergraduates, which has been awarded annually by the Undergraduate Council since 2001:

  • Annie Dang, Resident Tutor in Mather House
  • Mary Herlihy-Gearan, Interim Faculty Dean of Winthrop House
  • Manja Klemenčič, Lecturer on Sociology
  • Kuong Ly, Tutor in Currier House

Winners of the Everett Mendelsohn Excellence in Mentoring Award, established by the GSAS Graduate Student Council to honor faculty who go out of their way to offer support and guidance to graduate students’ research, education, professional and personal development, and career plans:

  • Kathleen Coleman, Department of the Classics
  • Tamar Herzog, Department of History
  • Robin Hopkins, Department of Organismic and Evolutionary Biology
  • Alexandra Killewald, Department of Sociology
  • Victor Seow, Department of the History of Science
  • Mario Small, Department of Sociology

Winners of the Phi Beta Kappa Alpha-Iota Prize for Excellence in Teaching, nominated by undergraduate members of the Chapter, for teaching excellence:

  • Rachelle Gaudet, Department of Molecular and Cellular Biology
  • Edward (“Ned”) Hall, Department of Philosophy
  • Leah Whittington, Department of English

Winners of the Walter Channing Cabot Fellowships, given annually to select faculty colleagues in recognition of their achievements and scholarly eminence in the fields of “literature, history or art, as such terms may be liberally interpreted,” are:

  • Dimiter Angelov, Department of History
  • Jason Beckfield, Department of Sociology
  • Peter Burgard, Department of Germanic Languages and Literatures
  • Lizabeth Cohen, Department of History
  • Philip Deloria, Department of History
  • Henry Louis Gates, Jr., Departments of African and African American Studies and of English
  • William Granara, Departments of Near Eastern Languages and Civilizations and of Comparative Literature
  • Anne Harrington, Department of the History of Science
  • Naomi Oreskes, Department of the History of Science
  • Orlando Patterson, Department of Sociology
  • Mark Richard, Department of Philosophy
  • Kevin Ryan, Department of Linguistics
  • W. James Simpson, Department of English
  • Ajantha Subramanian, Departments of Anthropology and of South Asian Studies
  • Gordon Teskey, Department of English